Financie

Demonštranti a dopyt po zájazdoch

Letná sezóna sa nezadržateľne blíži a množstvo ponúkaných zájazdov jednotlivým cestovným kanceláriám ubúda. Všetci sa pýtajú – bude dobrá sezóna, nebude? Nad hlavnou sezónou visí množstvo otáznikov najmä z hľadiska uzemnených lietadiel typu Boeing 737 Max. Okrem toho všetky výkyvy mien, násilnosti, neprávosti i nepriaznivá ekonomická situácia vplývajú na ochotu spotrebiteľov kupovať zájazdy do tej ktorej destinácii. Pamätáte si však ešte na prípad, ktorý sa odohral takmer pred 20 rokmi a bol jedným z raritných? V susednej Českej republike totiž demonštranti nechcene spôsobili, že dopyt po zahraničných zájazdoch v septembri roku 2000 rapídne stúpol. Ako je to možné?

demonstrace.png

Školská dochádzka nepustí. V našich končinách je to už proste tak – v septembri sa ide do školy. Preto ak chcú rodičia ratolestí využiť voľné dni na strávenie pekných letných dní v zahraničí, treba tak urobiť počas letných mesiacov. V opačnom prípade už na to nebude čas, školská dochádzka je neúprosná. Raritný prípad však zažili v susednej Českej republike. Tým sa len potvrdilo, že všetko naozaj so všetkým súvisí. V septembri roku 2000 sa konali zasadnutia dvoch dôležitých medzinárodných inštitúcií – Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Okrem zasadnutí však boli vyhlásené i demonštrácie odporcov, ktorí sa dohodli na demonštrácii proti globalizácii.

útesy.jpg

Na základe tohto popudu Ministerstvo školstva vyhlásilo mimoriadne týždenné prázdniny, a preto sa množstvo obyvateľov mesta Prahy jednoducho rozhodlo z mesta vycestovať. Cestovné kancelárie hlásili neočakávané stavy náporu klientov a vypredali zájazdy. V našich končinách je toto veľmi nezvyčajné a určite by ich ani len nenapadlo, že ohlasované demonštrácie im takto naplnia vrecká.  I preto sa oplatí sledovať akýkoľvek popud, aj ten negatívny. Nikde totiž nie je napísané, že negatívne správy nespôsobia práve opačný efekt.